Open program 73. loutkářské Chrudimi
Open program 73. loutkářské Chrudimi
28. 6. / pátek v 19.00 (A, B, C)
Za Divadlem Karla Pippicha
30 minut / od 5 let
Mr. Barti
Alex Mihailovski, Dánsko
Divadelní představení „Mr. Barti“ je třicet minut dokonalé symbiózy mezi tvůrcem a loutkou, která umožňuje divákovi překročit hranici mezi realitou a fikcí. Představení je bez textu, vyjádřeno pouze hudbou, gesty a dokonalou mimikou Bartiho. Příběh se točí kolem Bartiho, klavíristy a flamencového kytaristy, který přespává ve svém klavíru a jeho asistenta Alexe. Alex ho probouzí a přemlouvá, aby publiku předvedl některý z jeho famózních kousků. Barti miluje pódium a pozornost, publiku předvede jedny z nejznámějších hudebních písní a končí baladou, během které se zamiluje do krásné divačky…
O souboru
Alex Mihailovski se narodil v Makedonii a nyní již řadu let žije v Dánsku. Od roku 1986 se věnuje loutkářství, a to především loutce Mr. Barti. V roce 1988 se poprvé Mr. Barti objevil na jevišti a od té doby si získává srdce diváků po celém světě. Jde o loutku s velmi složitým systémem, který obsahuje více jak 40 nití a který Alex Mihailovski stále zdokonaluje a Barti se tak pohybuje a projevuje čím dál tím přirozeněji.
Kontakt: http://barti.dk/
28. 6. / pátek ve 20.00
Terasy Muzea loutkářských kultur
30 minut / od 5 let
Koncert
Kapela Holinky
Kapela Holinky /Klezmer, balkánský, rusínský, ukrajinský, ruský a romský folklor/ – Muzikanti z Holinek, ač různého žánrového zaměření, setkali se na pražské hudební scéně, by sobě zahráli různou hudbu světovou. Svůj rozličný repertoár předvádějí na koncertech, snových představeních, v masopustních průvodech či jiných veselicích. Ve složení tuba, bicí, akordeon, klarinet a housle potěší každý večírek, jakož i podtrhnou romantickou situaci tzv. tanečního ploužení. Holinky jsou Kapela na vaše svatby i pohřby. Kapela koncertní i doprovodná.
Hrají:
Matěj Heinzl – klarinet, zpěv
Šimon Janák – tuba, zpěv
David Lomič – akordeon, zěv
Jakub Šulík – bicí, zpěv
29. 6. / sobota v 10.00 a 13.00
Šapitó za Divadlem Karla Pippicha
45 minut / od 6 let
Faust
Studio DAMÚZA, Praha
Režie: Jan Jirků
Loutky, kostýmy: Michal Gregor, Iva Zemanová
Hraje: Petr Besta
Tradiční český loutkářský příběh mudrce a hříšníka Fausta. Špíl křupavý a vypečený jako bramborák! Faust nemůže najít svoje štěstí, a tak se obrátí na samotného Lucifera. Přinese mu ale pakt s ďáblem opravdu to, po čem touží? A proč zlobivé děti dostávají od čertů bramboru?
O souboru
DAMÚZA působí na divadelní scéně již od roku 1999 a jedná se o produkční a producentskou jednotku podporující neotřelé divadelníky a ambiciózní projekty studentů a čerstvých absolventů DAMU. Zaměřují se na autorské inscenace, především na loutkové, výtvarné a objektové divadlo pro děti i dospělé
Kontakt: https://damuza.cz/
29. 6. / sobota v 11.00 a 14.00
Vinárna Muzeum
40 minut / od 4 let
Mezi pařezy
Studio DAMÚZA, Praha
Koncept: Ana Nežmah, Danny Takieddin, Josefína Holcová, Michaela Čajkovičová
Režie: Michaela Čajkovičová
Scénografie: Josefína Holcová
Hudba a zvuk: Danny Takieddin
Hrají: Ana Nežmah, Danny Takieddin
Klíče zaklapnou, motor se zapíná,
cesta je dlouhá, léto začíná.
Neznámý kluk na třešni se zjeví,
zahrada mění se v tajemné snění.
Nina svět neznámých pocitů rozkrývá
Čarovná krajina se před ní otvírá.
Projekt vznikl s laskavou podporou Hlavního města Praha a MKČR.
O souboru
DAMÚZA působí na divadelní scéně již od roku 1999 a jedná se o produkční a producentskou jednotku podporující neotřelé divadelníky a ambiciózní projekty studentů a čerstvých absolventů DAMU. Zaměřují se na autorské inscenace, především na loutkové, výtvarné a objektové divadlo pro děti i dospělé
Kontakt: https://damuza.cz/
29. 6. / sobota ve 14.00 a 18.00
Divadlo Karla Pippicha
75 minut / od 7 let
La Putyka
Cirk La Putyka, Praha
Koncept, režie: Rostislav Novák ml., SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský)
Hudba: Vojtěch Dyk, Petr Kaláb, Jan Maxián, Jakub Prachař
Choreografie: Lenka Vagnerová
Scénografie: Hynek Dřízhal
Světelný design: Jan Mlčoch
Zvukový design: Petr Kaláb
Kostýmy, make-up: Kristina Záveská
Momentky z (ne)obyčejné české hospody. Milostný příběh, rvačka, potácení štamgastů i břinkající kapela pod dohledem svérázného hostinského. Akrobacie, tanec, loutky, sportovní výkony a živá hudba slité do jedné novocirkusové sklenice. Hospodská fantazie a změněná realita, v níž přestávají platit fyzikální zákony a hosté jsou svědky i původci nečekaných akrobatických, hudebních i pohybových jevů.
O souboru
Když v roce 2008 Rostislav Novák dával dohromady první pohybové, taneční a cirkusové workshopy, sešla se na nich skupina lidí, pro které byl nový cirkus opravdu nový. Spojovalo je nadšení a chuť zkoušet jiné přístupy. Po měsících příprav přišla první uvedení a nečekaně kladný ohlas. Na personálních i organizačních základech představení začal vznikat Cirk La Putyka.
Kontakt: www.laputyka.cz/cs
29. 6. / sobota v 16.00 a 18.00
Šapitó za Divadlem Karla Pippicha
45 minut / od 5 let
Baba Jaga a Meč moci nejmocnější
Loutky bez hranic, Praha
Autorský tým: Lukáš Bouzek, Jaroslav Čermín Noga, Kieren Alexander, Tereza Černohorská, Dora Bouzková
Hrají: Lukáš Bouzek, Jaroslav Čermín Noga, Kieren Alexander
Moudrá Baba Jaga, její sestry a Kostěj Nesmrtelný střeží Meč moci nejmocnější, posvátnou pojistku míru. Ale jednoho dne někdo Kostěje přelstí, zmocní se Meče a nastane kruté válčení. Kdo nastolí konec tohoto nesmyslného krveprolévání?
Poslechněte si příběh o veliké lásce Ivana bohatýra a Marji Morevny krásné carevny. O lásce, která překoná všechno zlé a temné. A právě v tomto příběhu onen tajemný Meč moci nejmocnější hraje klíčovou roli.
Projekt finančně podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, Magistrát hl. m. Prahy, MČ Praha – Nebušice
O souboru
Nezávislé profesionální divadelní uskupení, které začalo své loutkové dobrodružné výpravy už za studií na KALD DAMU. Odstartovalo to roku 2001 Mexikem a pokračuje to dodnes všude možně (Praha, Chrudim, Aš, Plzeň, Svitavy, Slovensko, Německo, Polsko, Dánsko, Kuba, USA). Soubor nemá stálou scénu, hraje tam, kam si je pozvou. Kromě loutkových představení organizují i výtvarné a loutkové kreativní dílny a sociálně-divadelní projekty, zajímají je loutky z různých úhlů pohledu. Tvoří pro všechny věkové, sociální, národnostní, náboženské i jiné kategorie.
Kontakt: http://lbh.cz/
29. 6. / sobota v 19.30
R-klub
40 minut / od 7 let
Umělá inteligence
Meograf Lakatoš, Nové Strašecí
Meograf Lakatoš – impulzivní elektrizující kabaret, kombinace vlastnic sofistikované sbírky harampádí + dvou meotarů (Laura Hédervári & Barbora Satranská) a páru vesnických povalečů ze dna pecínovského pytle (Ondřej Šíma & Ondřej Kinkal) se dvěma kytarami.
Představ si: v sále je příjemně, 40W žárovka prohřívá vzduch, světlo a stín se promítá přes sérii čoček a zrcadel. Rozvibrované struny. Obraz a zvuk se začínají propojovat.
Kontakt: Ondřej Kinkal, ondrejkinkal@gmail.com
29. 6. / sobota ve 19.30
od Divadla Karla Pippicha do Klášterních zahrad
180 minut / od 3 let
Loutkářský průvod
Průvod kejklířů a milovníků loutkového divadla do Klášterních zahrad, kde se uskuteční slavnostní zahájení festivalu. V Klášterních zahradách uvede své inscenace Soubor Čmukaři a Dřevěné divadlo Jana Hrubce.
2 9. 6. / sobota ve 20.00
30. 6. / neděle 19.00
1. 7. / pondělí v 19.00
2. 7. / úterý v 19.00
3. 7. / středa v 19.00
Balustráda – Resselovo náměstí
20 minut / od 0 let
Školní výlet
Václav Bartoš, Hradec Králové
Autor: Václav Bartoš, Petr Koreček
Režie: Václav Bartoš
Kdo byl na divadelním festivalu v Hradci Králové nebo v Hronově a neviděl Školní výlet, jako by na nich nebyl. Určitě jste o něm už slyšeli. Někdo něco vyprávěl o fixách, autobusu nebo výletu. A současně vám jej doporučovali jako úžasnou věc, kterou jste dosud nikdy neviděli, a přemlouvali vás, abyste na něj rozhodně zašli. Doporučíme vám jej také my. Ale pozor! Jeho publikum se dělí na jeho zaryté zastánce a milovníky a poté na ty, kteří odcházejí, nevěřícně kroutíce hlavou.
O souboru
Po absolvování katedry teorie a kritiky na DAMU Václav Bartoš nesměřoval klasickou divadelní cestou. Jeho profesní život je obohacen o fascinaci československým opevněním, kde si s návštěvníky vypráví o naší historii a působí tam jako průvodce na muzeu Březinka nad Náchodem, avšak primárně se věnuje internetové reklamě. V době svých studií spravoval kulturní deník Nekultura.cz a začal experimentovat s internetovými reklamními systémy. Dnes se soustředí na rozvoj své internetové platformy PlaCla.cz na publikaci reklamních článků, která mu umožňuje trávit maximum času s rodinou, pomáhat ve veřejné sféře s rozvojem regionu a měsíc v roce vystupovat se Školním výletem.
Kontakt: vaclav.bartos@nekultura.cz
29. 6. / sobota ve 21.00 (A, B, C)
R-klub
120 minut / od 10 let
Veřejná diskuse
Diskuse s lektorským sborem o inscenacích v hlavním programu.
Diskutovat se tentokrát bude o inscenacích Hostinec U Tří, Nová metoda, Dva rybáři a zlatý poklad, Žába a Rapa Nui.
29. 6. / sobota v 23.15
Vinárna Muzeum
40 minut / od 7 let
Esej o světle
Musaši Entertainment Company, Praha
Tvůrčí tým: Adam Páník, Tereza Havlová, Matěj Šumbera, Veronika Traburová, Františka Jesenská
Esej o světle propojuje dvě hlavní dramaturgické linie, které soubor Musaši Entertainment Company rozvíjí. Jednak žánr loutkového divadla a jednak zaměření na experimentální tvorbu. Esej o světle je tedy experimentální loutková inscenace vycházející ze zájmu o divadelní technologie a z přesvědčení, že je důležité sdílet s ostatními divadelními tvůrci, teoretiky, kritiky a především diváky své úvahy o tvorbě i uměleckou formou.
Esej o světle si klade za cíl objevit možnosti, jak otevřeně přemýšlet o divadle samotným divadlem a jeho vlastními prostředky, ne pouze pojmově a metaforicky. Inspiraci zde čerpáme ze světa filmu, konkrétně z žánru audiovizuální eseje, která je díky využití možností média přesnější a zábavnější.
Projekt je realizován s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky, městské části Praha 7 a Motus z.s. – Divadla Alfred ve dvoře.
O souboru
Musaši Entertainment Company je zábavní společnost zabývající se autorským divadlem, audiotvorbou, řezbářstvím, výrobou hudebních nástrojů, kovářstvím, hubkařením a jinými řemesly. Ustalujícím aktem se stalo uvedení loutkové inscenace Entomologious (2020), následovaly výpady do výtvarné sféry. Zákládajícími členy jsou Tereza Havlová a Adam Páník.
Kontakt: musasi.entertainment.company@gmail.com
30. 6. / neděle v 9.00 a 11.00
Scéna MED
50 minut / od 5 let
Bylo nás pět
Bajka Český Těšín
Adaptace a režie: Jiří Jelínek
Výprava: Bára Čechová
Hudba: Zdeněk Král
Výroba loutek: Pavel Skorkovský
Hrají: Dorota Grycz, Ewa Kus, Daniela Sedláčková, Jan Szymanik, Jakub Tomoszek, Joel Tomoszek
Výlet se dá podniknout na hory, k rybníku, na zříceninu hradu nebo i do cirkusu. My, co spolu kamarádíme, bychom Vás rádi pozvali na výlet do časů našeho mládí. Cestovat budeme pomocí humoru, loutek a hudby. Jo, a možná tam potkáte i sami sebe.
O souboru
Bajka je loutková scéna Těšínského divadla, které je středoevropským divadelním a společenským unikátem. Hraje své inscenace ve dvou jazycích, v jazyce českém a polském, a každá ze tří scén – ČESKÁ SCÉNA | SCENA POLSKA | BAJKA – má svou dramaturgii a své umělecké směřování. Ojedinělá pospolitost je základním kamenem trvání tohoto divadla, je jeho společenskou a kulturní vazbou i vzájemnou divadelní inspirací všech jeho tří scén.
Kontakt: www.tdivadlo.cz/bajka
30. 6. / neděle v 10.00 a 13.00
Šapitó za Divadlem Karla Pippicha
45 minut / od 6 let
Bosí rytíři
Studio DAMÚZA, Praha
Na motivy knihy Oty Šafránka.
Scénář a režie: Milan Hajn a Dominik Linka
Hrají: Milan Hajn a Dominik Linka
Scénografie: Karel Czech
Hudba: Daniel Čámský
Akční loutková groteska o malých hrdinech ze Žižkova.
„S okamžitou platností přerušujeme fotbalový zápas z důvodu únosu tří fanynek z Plzně. Všichni hráči a fanoušci se neprodleně odeberou do svých domovů k rodičům, kteří už na ně dají pozor. Hrozí bezprostřední nebezpečí únosu. Prosíme všechny rodiče, kterým nepřijdou děti domů, aby se hlásili na policejní stanici panu Paškovi. Výkup kožek se až do odvolání ruší. Konec hlášení.“
Projekt vznikl s laskavou podporou Hlavního města Praha a MKČR.
O souboru
DAMÚZA působí na divadelní scéně již od roku 1999 a jedná se o produkční a producentskou jednotku podporující neotřelé divadelníky a ambiciózní projekty studentů a čerstvých absolventů DAMU. Zaměřují se na autorské inscenace, především na loutkové, výtvarné a objektové divadlo pro děti i dospělé
Kontakt: https://damuza.cz/
30. 6. / neděle 10.00 – 23.00
V ulicích města
Pouliční loutkářský festival
Těšit se můžete na různá hudební vystoupení, koncerty, divadla, kramářské písně, workshopy, happeningy, divadelní hernu, řezbovaný kolotoč a další setkání různého druhu.
30. 6. / neděle ve 20.00
R-klub
120 minut / od 10 let
Veřejná diskuse
Diskuse s lektorským sborem o inscenacích v hlavním programu. Diskutovat se tentokrát bude o inscenacích Třetí sudička, Perníkajda a O kohoutovi, kocourovi a kose.
1. 7. / pondělí v 10.00, 13.00 a 15.00
Vinárna Muzeum
45 minut / od 5 let
Krajina v batůžku
Studio DAMÚZA, Praha
Koncept, režie-dramaturgie: Markéta Labusová, Iva Ščerbáková, Tomáš Mašek
Scénografie: Iva Ščerbáková
Perfomeři: Markéta Labusová, Iva Ščerbáková a Tomáš Mašek
V dešti a větru se za noční jízdy ve světle mlhovek objevují větvičky keřů a naklání se do zatáček. Jemně tlučou o auto. Jedeme kolem mostu, pod nímž bydlí trol, kolem bezstřechých domů, kamenných plotů a zarostlých kopečků uprostřed ničeho. Krajinu si spíš představujeme podle Sineadina líčení, než že bychom ji viděli. Hudebně-objektové vyprávění z krajiny obydlené příběhy. Z ostrova, kde se ovce barví na modro a na růžovo a kde prší zdola nahoru. Stopování, přespávání, vyptávání, buskování, putování. A hodně deště.
Projekt vznikl s laskavou podporou DAMU, Nadace „Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových” a pod patronátem Irského velvyslanectví v ČR.
O souboru
DAMÚZA působí na divadelní scéně již od roku 1999 a jedná se o produkční a producentskou jednotku podporující neotřelé divadelníky a ambiciózní projekty studentů a čerstvých absolventů DAMU. Zaměřují se na autorské inscenace, především na loutkové, výtvarné a objektové divadlo pro děti i dospělé
Kontakt: https://damuza.cz/, jakub.philipp@damuza.cz
1. 7. / pondělí v 11.00 a 14.00
Šapitó za Divadlem Karla Pippicha
45 minut / od 3 let
Rytíř Ba, já… ja
Divadlo 100 opic, Praha
Sólový projekt Dominika Tesaře.
Loutková pohádka o Bajajovi, hraná s marionetami, akordeonem, písněmi, ba i s publikem.
„Kéž by se toho dožila tvoje maminka“, říkával jeho táta. To, když tenhle ševcův kluk zdárně rostl a toužil po tom, stát se rytířem. Copak o to, sílu i mrštnost měl a když šlo o křivdu, svedl se brát za sebe, i za ostatní. Ale ševcův syn? Po mamince si stýskal, ale aspoň měl věrného přítele. Bílou hřívu, tak mu říkal. Ten kůň jako by si ho našel. A pak – promluvil. To, když se tenhle neurozený kluk zapletl do sporu s mladým a dost nafoukaným princem. Zdálo se, že je zle. Ale Bílá hříva chránil svého chlapce. Před vší zlou mocí, princem i drakem. Úplně jako… jako maminka.
O souboru
Divadlo 100 opic pěstuje kulturu pohádek. Vymýšlejí příběhy plné fantaskních bytostí – od upírů ochraňujících rozbité hračky, přes létající zajíce až po samotné mimozemšťany, břichabolem trnoucí od kosmických plavidel, jež spolkli. Dominik Tesař jako samojediný zabere celou třetinu repertoáru vlastními sólovými projevy. Společného však mají jeden hlavní zákon: nadšení těch, kteří si rádi hrají.
Kontakt: https://divadlo100opic.cz/
1. 7. / pondělí v 15.00 a 20.00 (A, B, C)
Divadlo Karla Pippicha
55 minut / od 6 let
Sedmero krkavců
Divadlo DRAK, Hradec Králové
Scénář: Barbora Kamenická Pokorná, Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Scénografie: Karel Czech
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie: Barbora Kamenická Pokorná, Tomáš Jarkovský
Hrají: Edita Dohnálková Valášek, Luděk Smadiš, Petra Cicáková, Šimon Dohnálek
V jedné vesnici, nedaleko zámku ve skromném stavení, žila s rodiči dívenka, které dali jméno Bohdanka. Ta při jedné z mnoha výprav na starou půdu objevila na dně zaprášené truhly sedm chlapeckých košil. A s nimi i strašnou pravdu, které se se zarputilostí sobě vlastní rozhodla čelit. Žádná oběť přece nemůže být tak velká, aby ji zastavila. Snad jen kdyby jí do cesty přišla láska?
Autorská inscenace na motivy klasické pohádky o hledání klidu v rozevláté mysli, o síle vůle a o neposedné duši, která může nalézt pokoj až s notnou dávkou sebezapření a odvahou obětovat se pro druhé, doplňuje řadu drakovských inscenací, které staví na osvědčených pohádkových titulech.
O souboru
Divadlo DRAK bylo založeno v roce 1958 a záhy se stalo nejen oblíbeným loutkovým divadlem, ale také spolutvůrcem rozvoje celého českého a posléze světového loutkářství. Mnohé jeho inscenace přinesly neotřelé a často objevné postupy, za které získalo mnoho cen doma i v zahraničí. Jeho působnost tedy sahá daleko za hranice regionu a značka Divadla DRAK má mezinárodní renomé.
Divadlo hraje pro nejširší věkovou adresu. Od dopoledních představení pro děti z mateřských školek a škol, přes sobotní představení pro celou rodinu, až po večerní představení věnovaná dospívajícím a dospělým divákům. Vedle toho rozvíjí také velkou šíři dalších tvůrčích aktivit, které z něj činí otevřenou a moderní kulturní instituci.
Kontakt: https://draktheatre.cz/
1. 7. Archa světla 17.00, 19.00 a 23.00
3. 7. Archa světla 21.00, 22.00 a 23.00
4. 7. Archa světla 13.00, 14.00, 15.00
Maringotka u Divadla Karla Pippicha
40 minut / od 10 let
Archa světla
Divadlo Víti Marčíka
Koncept projektu a hraje: Víťa Mrčík
V malé maringotce jsme vytvořili divadelní prostor pro 12 diváků. A v tomto miniaturním prostoru s námi můžete prožít kratičké pohádky, příběhy a imaginace, kterými Vás provedou jednotliví členové našeho rodinného divadla. Neváhejte a vstupte s námi do světa ticha i zvuků, do světa tmy i světla, do světa, který je kolem nás i v nás, do světa zázraků!
Kontakt: https://www.vitamarcik.cz/
1. 7. / pondělí ve 21.00
R-klub
120 minut / od 10 let
Veřejná diskuse
Diskuse s lektorským sborem o inscenacích v hlavním programu. Diskutovat se tentokrát bude o inscenacích óBludy, Tak dlouho vodíš, až se loutka utrhne…. a Kérkonošská pohádka.
1. 7. / pondělí ve 23.15
Scéna MED
65 minut / od 12 let
Třetí ruka
Handa Gote research & development, Praha
Připravili: Švábová, kosmo_nauty, Dörner, Procházka
V projektu Třetí rukase Handa Gote vrací k loutkovému divadlu a navazuje zde zejména na svou vlastní inscenaci Safírová hlava, která byla rekonstrukcí zapomenutého loutkového projektu z 90. let. Nyní Handa Gote pokračují ve snaze o rekonstrukci, tentokrát u žánru, který možná žádným žánrem nebyl a patrně ani vůbec neexistoval.
Třetí ruka vytváří loutkový mikrokosmos, do kterého lze vstoupit z různých stran a který nenabízí žádný příběh – jen drobné útržky situací a obrazů, otevřených divákově interpretaci.
O souboru
Umělecká skupina Handa Gote research & development pracuje od roku 2005 na pomezí divadla, současného tance, visuálního umění, hudby, performance a konceptuálního umění.
Skupina se zajímá o koncept postdramatického a postspektakulárního divadla, o nelineární způsoby vyprávění a aplikování zkušeností soudobé hudby a visuálního umění v divadle. Ve všech svých pracích využívají kreativním způsobem technologie, a to jak staré, tak ty nejmodernější. Ve většině svých projektů pracují s mediální archeologií a v pracích blížících se dokumentárnímu divadlu se intenzivně zabývají tzv. malými dějinami.
Kontakt: http://handagote.com/
2. 7. / úterý v 10.00 a 14.00
Šapitó za Divadlem Karla Pippicha
50 minut / od 3 let
Pavouk Čenda
Divadlo b, Praha
Režie: Divadlo b
Výprava a loutky: Radka Mizerová
Hudba: Jan Nikenday
Hrají: Radek Beran, Adriana Kubištová Máčiková
Inscenace na motivy knihy Pavla Čecha Dobrodružství pavouka Čendy.
Příběh o tom, jak zdánlivě nepotřebné věci mohou být pro někoho smyslem života a o odvaze udělat krok do neznáma. O přátelství dřevěné kukačky ze starých pendlovek s pavoukem, který rád opravuje hodiny. O tom, jak může být někdy náročné chytit jednu otravnou mouchu. Ale když ji pavouk dostane, pak má chuť si ze samé radosti zazpívat: „Mám styl Čendy…!“
O souboru
V roce 2016 Radek Beran a René Krupanský spolu nazkoušeli inscenaci Malý pán, která volně navázala na natáčení stejnojmenného filmu, kde Radek Beran působil jako režisér a René Krupanský jako loutkovodič hlavní postavy. Inscenaci nazkoušeli s autentickými loutkami z filmu a díky velmi pozitivnímu ohlasu přišel impuls k založení Divadla b. Následovalo několik dalších premiér pro děti, dokonce v roce 2018 jeden loutkový horor pro dospívající mládež. V průběhu času se podstatnou součástí stala Adriana Máčiková Kubištová, absolventka DAMU.
Kontakt: https://www.divadlob.cz/
2. 7. / úterý v 11.00, 13.30 a 15.00
Jeviště Divadla Karla Pippicha
40 minut / od 3 let
Červený balónek
Naivní divadlo, Liberec
Autor: Albert Lamorisse – Vít Peřina a kol.
Režie: Michaela Homolová
Dramaturgie: Vít Peřina
Výprava: Berta Doubková
Hudba: Filip Homola
Hrají: Veronika Khomová, Jakub Müller, Pavel Pfeifer, Petr Štěpánek
Inscenace – inspirovaná stejnojmenným francouzským filmem Alberta Lamorisse – vypráví o malém chlapci a jeho balónku, který nejenže umí létat kam si zamane, ale především dokáže opětovat hochovo přátelství. Jenže ubrání chlapec svého nafukovacího kamaráda před nechápavými dospělými či partou dětských raubířů z ulice? Poetická inscenace pro nejmenší děti se hraje v komorním studiovém prostoru a je téměř beze slov.
O souboru
Naivní divadlo Liberec vzniklo v roce 1949 coby jedno z prvních profesionálních českých loutkových divadel. Patří ke špičce současného loutkového divadla a hraje především pro děti a mládež. Každé dva roky je organizátorem mezinárodního festivalu Mateřinka, zaměřeného na loutkové inscenace pro děti předškolního věku. Naivní divadlo programově klade důraz na původní autorskou tvorbu, a především se vytrvale snaží o produkci inscenací loutkových, bez ohledu na to, zda se pod pojmem loutka skrývá figurativní, objektové či jakkoliv jinak výtvarné divadlo.
Kontakt: https://www.naivnidivadlo.cz/
2. 7. / úterý v 15.00, 20.00 a 23.15
3. 7. / středa ve 13.00 a 15.00
Vinárna Muzeum
35 minut / od 10 let
Návštěva u malé smrti
ANSUV, Choceň
Autor: Kitty Crowther, soubor ANSUV
Režie, scénografie: soubor ANSUV
Hudba: Jakub Jílek
Hrají: Jakub Jílek, Josef Pekárek, Anna Vitvarová
Vítejte na poslední večeři, na cestě odněkud kamsi, odkud není návratu. I když… věnujte pozornost svému hostiteli. Takže prosím přisedněte ke stolu, máme jen deset míst. Svíčka je zapálena, sklenky skoro prázdné a zbývá jen dech, odlesk a ticho.
Inscenace vznikla za poskytnutí podpory a atmosféry hotelu H v Chocni.
O souboru
Jsme tři rozmanití tvůrci, kteří se spojili, aby vytvořili něžnou inscenaci. Naše společná cesta začala v roce 2020, kdy jsme během pandemie začali pracovat na tomto představení. Inscenace si prošla dlouhým vývojem a poprvé spatřila světlo světa na podzim minulého roku. Ačkoliv nás dělí značné vzdálenosti, dokážeme je překonat s takovou lehkostí, jakou nabízíme divákům přemostění mezi dvěma světy.
Kontakt: ufo306@seznam.cz
2. 7. / úterý ve 17.30
Šapitó za Divadlem Karla Pippicha
50 minut / od 5 let
Bajaja
Divadlo Víti Marčíka
Scénář, režie, výprava, hudba: Vítězslav Marčík
Výroba loutek: Renata a Tomáš Štolbovi
Hraje: Vítězslav Marčík
Princ Jaroslav, známý pod jménem Bajaja, vyjel do světa doprovázen svým věrným koníčkem Šemíčkem v září roku 1995. Na své cestě za poznáním, že kdo miluje, má život věčný, projel celý svět (nebo alesoň celou naši zemi), zabloudil na nejeden (tuzemský i zahraniční) festival a z pražské přehlídky Dítě v Dlouhé si přivezl Cenu Vojty šálka. „Plechové a kytarové asistentky“ zval na pódium jazykem českým, španělským, italským či Pavlovým (jenž laskavě překládal i do polštiny).
O souboru
Jsme rodinné divadlo žijící na statku v Drahotěšicích, s poštou a policejní stanicí v Hluboké nad Vltavou. A i když často hraji a jsem na jevišti sám, tak bych bez své ženy, dětí a teď i zetě, vnoučat, snach a babiček, jedna s námi bydlí a občas i hraje, i bez táty a tchána (oba jsou už mrtví), ale i našich přátel a známých, hrát prostě nemohl.
Nejsem vyučený herec ani loutkoherec, ani scénograf či muzikant a už vůbec ne umělec – to slovo mě dost uráží. Prý jsem „zjev z Jižních Čech“. To se mi líbí, i když jsem Moravák. Asi jsem vypravěč, který často lže. Ale lžu kvůli Vám, protože kdybych mluvil pravdu, tak mi nevěříte. Ale popravdě, a to vážně nelžu, bych si nejvíc přál být „komediant Boží“. Komediant Boha, který nemá tvář ani jméno, a o kterém dohromady nic nevím, jen to, že nás všechny neskutečně miluje.
Kontakt: https://www.vitamarcik.cz/
2. 7. / úterý ve 20.00
Jeviště Divadla Karla Pippicha
45 minut / od 13 let
Horror vacui
Naivní divadlo, Liberec
Koncepce: Filip Homola, Robert Smolík
Režie: Filip Homola
Výprava: Robert Smolík
Hudba: Filip Homola
Dramaturgická spolupráce: Vít Peřina
Hrají: Markéta Sýkorová, Marek Sýkora, Petr Štěpánek, Jakub Müller, Petr Jelínek
Inscenace pro mládež a dospělé publikum se volně inspiruje motivy ze života Josefa Váchala v jeho dobrovolném exilu ve Studeňanech na Jičínsku, z jeho dopisů-románů jím adresovaných Josefu Hodkovi, Jakubu Demlovi a dalším. A v neposlední řadě ve Váchalově knize „Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel“.
Imaginativní inscenace chce studentům středních škol i dospělým divákům poskytnout vhled do života a tvorby jedné z našich největších uměleckých osobností 20. století – grafika, malíře, řezbáře, spisovatele a filozofa, Josefa Váchala (1884-1969).
O souboru:
Naivní divadlo Liberec vzniklo v roce 1949 coby jedno z prvních profesionálních českých loutkových divadel. Patří ke špičce současného loutkového divadla a hraje především pro děti a mládež. Každé dva roky je organizátorem mezinárodního festivalu Mateřinka, zaměřeného na loutkové inscenace pro děti předškolního věku. Naivní divadlo programově klade důraz na původní autorskou tvorbu, a především se vytrvale snaží o produkci inscenací loutkových, bez ohledu na to, zda se pod pojmem loutka skrývá figurativní, objektové či jakkoliv jinak výtvarné divadlo.
Kontakt: https://www.naivnidivadlo.cz/
2. 7. / úterý ve 21.00
R-klub
120 minut / od 10 let
Veřejná diskuse
Diskuse s lektorským sborem o inscenacích v hlavním programu.Diskutovat se tentokrát bude o inscenacích Ztracený svět, Placatý králík, Haló, Jácíčku!, Tajemství staré čarodějnice, Červená Karkulka.
2. 7. / úterý ve 23.15
Scéna MED
70 minut / od 13 let
Postradatelní
Buchty a loutky, Praha
Režie: Radek Beran a Buchty a loutky
Scénář: Buchty a loutky
Hudba: Vít Brukner
Loutky: Staří mistři
Výprava: Buchty a loutky
Hrají: Marek Bečka, Vít Brukner, Radek Beran
Nová inscenace s loutkami, předměty a atmosférami volně na motivy filmu Silvestera Stalloneho – Postradatelní. Příběh o kdysi populárních, dnes už zapomenutých a nepotřebných… loutkách. Tito postradatelní hrdinové už nemusí nic dokazovat. Snaží se jen přežít a když to opravdu stojí za to, jsou schopni jakkoli nemožné mise.
O souboru
Buchty a loutky byly založeny v roce 1991 v chebské ubytovně čerstvými absolventy loutkářské katedry DAMU. Od té doby mají za sebou desítky divadelních premiér pro dospělé i děti, loutkové a animované filmy a klipy, mnoho jednorázových projektů v oblasti netradičního divadla, hudby, výtvarného umění, filmu a jejich prolínání. Buchty a loutky svým neobvyklým způsobem tvorby vytvářejí unikátní divadelní poetiku. Klasické tituly i vlastní autorskou tvorbu zpracovávají s nadhledem a nezaměnitelným humorem, s osobitým důrazem na výtvarnou stránku, komponovanou hudbu a živou zvukovou stopu (kombinace starých i nových loutek, harampádí, hraček a nejnovějších technologií).
Kontakt: https://www.buchtyaloutky.cz/
3. 7. / středa v 10.00 a 13.00 (děti ze seminářů)
Šapitó za Divadlem Karla Pippicha
45 minut / od 3 let
Paleček
Buchty a loutky, Praha
Režie: Buchty a loutky pod vedením Marka Bečky
Loutky a scéna: Tereza Komárková
Hudba: Vít Brukner
Střídavě hrají: Marek Bečka, Vít Brukner, Radek Beran, Zuzana Bruknerová
Žili spolu jeden muž a žena a ti nemohli mít děťátko. Kdyby měli alespoň malinkaté, velké jako palec… A hele, ono se to nakonec povedlo! Je tedy opravdu jen jako palec, kluk jeden, začali mu tedy říkat Paleček. A byl moc šikovný a hodný. Jenže si ho vyhlídnul zloděj, takový pomocník by se mu hodil. Paleček mu ovšem pomáhat nechtěl, to ne, krást se nemá. Ale zakoukal se do princezny na zámku, a tak tomu zloději trochu pomáhat musel. Ale kam mu pomohl a jestli může i takový chlapeček vyrůst, se dozvíte v nové pohádce Buchet a loutek.
O souboru
Buchty a loutky byly založeny v roce 1991 v chebské ubytovně čerstvými absolventy loutkářské katedry DAMU. Od té doby mají za sebou desítky divadelních premiér pro dospělé i děti, loutkové a animované filmy a klipy, mnoho jednorázových projektů v oblasti netradičního divadla, hudby, výtvarného umění, filmu a jejich prolínání. Buchty a loutky svým neobvyklým způsobem tvorby vytvářejí unikátní divadelní poetiku. Klasické tituly i vlastní autorskou tvorbu zpracovávají s nadhledem a nezaměnitelným humorem, s osobitým důrazem na výtvarnou stránku, komponovanou hudbu a živou zvukovou stopu (kombinace starých i nových loutek, harampádí, hraček a nejnovějších technologií).
Kontakt: https://www.buchtyaloutky.cz/
3.7. / středa od 14.00 do 16.00
Za Divadlem Karla Pippicha
10 minut / od 10 let
Loutkomat aneb divadelní pohotovost
Brastr’s kolektiv divadlo, Praha
Koncept, hraje: Kristián Kašpar
V divadelním automatu obdrží diváci za dobrovolné vstupné desetiminutový divadelní zážitek ve formě loutkové rakvičkárny. Tedy krátkého komediálního příběhu, ve kterém se všechny postavy zavraždí kvůli jednoduché zápletce. V případě diváckého zájmu je loutková hra doplněna zajímavým kouzlem nebo speciálním efektem.
O souboru
Nezávislý divadelní soubor Brastr´s kolektiv, který byl založen Štěpánem Krtičkou a Kristiánem Kašparem. Dramaturgicky se na souboru podílí Johana Krtičková a graficky Magdalena Kašparová. Tento soubor jsme založili pro nezávislou tvorbu. Máme za sebou inscenace Po Fredrikovi…, Audience, Rakvičkárna ad. a také inscenace pro dětské diváky.
Kontakt: brastrs-kolektiv-divadlo@post.cz
3. 7. / středa v 15.00
Šapitó za Divadlem Karla Pippicha
40 minut / od 5 let
Pohádka z budíku
Teátr Pavla Šmída, Hosín
Režie: Stanislava Kočvarová
Výprava: Simonetta Šmídová
Loutky: Jan Růžička
Hrají: Pavel Šmíd
Podivný učitel Zeitmann cestuje po světě a vyučuje nový předmět – časopis. Také Vám někdy čas letí? Nebo se vleče? Je lepší v životě pospíchat nebo se loudat? Učitel Zeitman vyučuje, jak zacházet s časem, aby nás dobře vedl na cestě životem. Vypráví pohádku o dvou bratrech, kteří se vydají hledat čas, aby se ho zeptali, jak to s ním vlastně je.
O souboru
Pavel Šmíd působí jako impresário, produkční, příležitostný herec, komediant, kulisák, řidič a všenicuměl od roku 1999. Spolupracoval s Divadlem Víti Marčíka. Společně vystupuje s kejklířem Vojtou Vrtkem, Divadlem Koňmo a Studiem Dell´Arte. Nově hraje také se svým synem Filipem.
Kontakt: https://www.teatr.cz/
3. 7. / středa v 16.00
R-klub
120 minut / od 10 let
Veřejná diskuse
Diskuse s lektorským sborem o inscenacích v hlavním programu.Diskutovat se tentokrát bude o inscenacích O čem král doma nevěděl, Socha jako Brno, Strávíš to, Otýlie, O smutném tygrovi, Bürgermaister.
3. 7. / středa v 18.30
Jeviště Divadla Karla Pippicha
50 minut / od 12 let
Reunion
Divadlo Mehedaha, Praha
Tvůrčí tým: Petr Nikl, František Petrák, Tomáš Volkmer, Tomáš Absolon. Pimprlata a další
Vycházka loutkových smrtelníků po třiceti letech pauzy s nesmrtelnými loutkami. Kdo koho povede? Kdo bude tančit a pískat? Jaká že to bude hra bez dirigenta? Férie tanečních, hudebních a malířských schopností marionet, strojků a mobilních objektů.
Po třech dekádách mlhavé odmlky se znovu sejde pár starších chlapců nad loutkami a objekty, se kterými si hráli s radostí zamlada. Přidají několik drobných představ o tom, jak se visuálně zabavit skrze loutkový portál.
O souboru
Petr Nikl, František Petrák, Tomáš Volkmer, Tomáš Absolon jsou osobnosti, které se projevují autorsky a samostatně především jako výtvarníci. Zažehli však v sobě již za studií na střední škole jiskru pro marionety, pimprlata a jím podobné visuální objekty. Ty jim učarovaly natolik, že si sami pro sebe stvořili soukromý svět živých obrazů a předmětů, které v mezičasí ožívají za portálem loutkového divadla osobitými kreacemi. Vystupují spolu zásadně nepravidelně, aby setrvačnost neproměnila jejich zábavu v úmornou práci.
Kontakt: volkmer.scena@seznam.cz
3. 7. / středa v 18.30
Spolkový dům
60 minut / 10 +
O nejlepším lukostřelci
Martin Hak
„Dej vařit vodu a mysli na cíl. Zalij čaj a uvažuj o šípu. Napij se, odlož šaty a …“ Jeden starodávný příběh a několik historek o velkých mistrech lukostřelby, tak hlubokomyslných, jak jen se kdo odváží. Jsou na světě takoví lukostřelci, kteří vždycky zasáhnou cíl a jsou i takoví, co se ještě netrefili. Světe, div se! Jsou i tací, co jsou mistry obojího.
O souboru
Martin Hak je vypravěčem příběhů. Těch svých, těch, které se staly jiným, i těch, které se nikdy nestaly. Jeho dětským přáním bylo stát se archeologem a sám říká, že se mu to celkem splnilo. V Martinově představě archeolog občas pečlivě vyhloubí díru do minulosti, sedne tam a hledí na zbytky, které přetrvaly. Skládá úlomky, představuje si možnosti, hledá souvislosti. Je-li archeolog také vypravěčem, dovede způsobit, aby obrazy ze světa jeho představ prošly do světů dalších. A to není čarování, ale řemeslo. Martin se živí živým vyprávěním. Vede kurzy, dílny i osobní tréninky zaměřené na vyprávění nebo obecněji na práci s příběhem. Pracuje s rodiči, učiteli, knihovníky, s lidmi, co vedou lidi, s divadelníky, psychology, básníky, lektory či faráři. Věří, že příběh a jeho živé vyprávění je tím nejúžasnějším dorozumívacím prostředkem a že vypravěčské řemeslo je tu pro ty, které dorozumívání zajímá víc než komunikace.
Kontakt: www.vypravec.com
3. 7. / středa v 19.00, 21.30
Vinárna Muzeum
40 minut / od 8 let
Kosmokopce
Fras, Praha
Režie: Johana Bártová
Hudba: Jakub Šulík & Emily Kennedy
Food design: Pola Sutryk
Hrají: Ema Lovecká
5. listopadu 1993 vystoupilo přes 500 lidí na islandský ledovec Snæfellsjökull. Tito lidé věřili tomu, že na ledovec přistanou mimozemšťané. Večer se postupně přehoupnul v noc a lidé se začali zklamaně vracet domů. Jediný, kdo zůstal, byl Örlygur. Rozhodl se zasvětit život hledání nové mimozemské entity. Otázkou však zůstává, zda na naši planetu chtějí přijít nebo z ní odejít. Inscenace otevírá téma environmentální problematiky, a především představuje téma globálního oteplování ze zcela nového úhlu.
Inscenace kombinuje loutkové divadlo s projekcí a videomappingem. Autorský příběh je inspirovaných reálnou událostí z jednoho Islandského ledovce. Loutky jsou vyrobeny z jedlého veganského materiálu.
O souboru
Divadelní skupina FRAS působí od začátku roku 2019. Zakládajícími členy jsou Johana Bártová, Jakub Šulík a Matěj Šumbera. První inscenace vznikly v rámci jejich studia na KALD DAMU. FRAS se dlouhodobě orientuje na loutkové a objektové divadlo. Zkoumá experimentální možnosti tohoto divadelního odvětví. Primárním cílem je zkoumání unikátního divadelního jazyka, který obsahuje prvky z dalších uměleckých odvětví jako jsou například film či počítačové hry.
Kontakt: https://www.frasfras.com/
3. 7. / středa ve 20.00
Malá scéna Divadla Karla Pippicha
50 minut / od 12 let
Romeo & Fólie
Brastr’s kolektiv divadlo, Praha
Autor: Kryštof Švehlík, Kristián Kašpar
Hrají: Filip Vlastník, Kristián Kašpar, Kryštof Švehlík
Kdy se nesmrtelný klasik stává nesmrtelným klasikem? Přece tehdy, když jeho hry proniknou do všech koutů světa. Když se jeho jméno začne skloňovat ve všech jazycích a dialektech. A hlavně tehdy, když si jeho dílo začnou lidé přetvářet ku obrazu svému. Ve hře Romeo & Fólie se divák setká právě s jedním nesmrtelným klasikem, který ho provede svým životem a již zmíněnými přetvořeninami a parafrázemi jeho her. Je libo trochu maturitní četby z pera anonymního přispěvatele z vod internetu? Je libo trochu Hamleta s nádechem vesnických trhů a moderního výtvarného umění?
O souboru
Nezávislý divadelní soubor Brastr’s kolektiv divadlo založil herec Kristián Kašpar a režisér Štěpán Krtička. Soubor se soustředí na prvky moderního divadla s aktuální tématikou a působí na několika scénách – Rock café Praha, divadlo Apropo a Dejvická klubovna. Aktuální repertoár obsahuje dvě monodramata (Po Fredrikovi a Rakvičkárna), absurdní drama Antiguma a jednoaktovou inscenaci Audience. Do repertoáru také patří pořad Dialogy v podkroví, který se soustředí na divadelní herce a herečky. Soubor se chce do budoucna ubírat směrem autorského divadla.
Kontakt: https://mysteriapragensia.cz/divadlo-apropo/
3. 7. / středa ve 20.00
Scéna MED
90 minut / od 10 let
Jánošík (ztráty a nálezy)
Divadlo Concordia, Banská Štiavnica, Slovensko
Režie: Andrej Šoltés
Dramaturgická a hudební spolupráce: Veronika Hajdučíková
Scénář: Andrej Šoltés, Daša Krištofovičová
Loutky: Jana Pogorielová – Dušová, Anton Duša
Scénografie: Zuzana Dobrovičová
Hrají: Ľudmila Klimková, Peter Kamenský, Erik Sombathy
Nejznámější zbojník ze všech zbojníků, kterému bylo přisuzované nespočetné množství znaků superhrdinů. Když rukou zvedal střechu, jeho hbité nohy tancovali odzemek. Ke konfrontaci mezi historickými fakty a vybájenou mýtickou postavou přichází v naší inscenaci při střetnutí třech postav ve fiktivním muzeu. Vševědoucí paní Elenka – návštevnice. Jemně podrážděný průvodce Anton, který se už vidí na cestě domů. Strážce bezpečnosti Jožko, který se chodí zašívat do skladu, kde se léta hromadí nánosy už nepotřebných věcí. Sem chodí Jožko snít svůj chlapecký sen o Jánošíkovi, který se při nečekaném setkání s paní Elenkou a nevrlým kolegou Antonem změní na realitu – to, když kouzlo divadla všechny přemůže a oni sehrají příběh, který všichni známe. Naše verze příběhu o Jánošíkovi je vyprávěná současným jazykem, zorientovaný divák v něm najde mnoho odkazů na politické a společenské kauzy ze současnosti, jejichž atributy jsou neměnné a také je můžeme nacházet i v mnohem vzdálenějších dějinách Slovenska.
O souboru
Divadlo Concordia vzniklo jako nezávislé loutkové divadlo se sídlem v Banské Štiavnici. Od roku 2015 sdružuje profesionální umělce nejen v oblasti divadla, ale i v dalších uměleckých směrech jako je hudba, literatura, audiovizuální nebo vizuální umění. Jeho aktivita je zaměřena na loutkovou tvorbu pro děti i dospělé, ale také na autorské činoherní produkce komorních inscenací.
Kontakt: www.concordia.sk
4. 7. / čtvrtek v 9.00
Malá scéna Divadla Karla Pippicha
35 minut / od 3 let
O medvídku Hajáčkovi
Divadlo jednoho Edy
Režie: Miroslava Bělohlávková
Režijní nedocenitelná pomoc: Markéta Sýkorová
Scénografie: Tereza Venclová, Kamil Bělohlávek, Miroslava Bělohlávková
Hudba: Marcela Mikolášková
Hraje: Miroslava Bělohlávková
Proč nemůže paní Veverka usnout? Navečeřela se, zoubky si vyčistila, vyčůrat se byla, ale pořád ne a ne spát! A paní Ovečka taky nemůže zabrat! Přijde medvídek Hajáček záhadě na kloub? Budou moct jít jeho kamarádi zase v klidu spát?
Skoro detektivní pohádka o večerních rituálech, které mají nejen zvířátka před spaním.
O souboru
Ráda bych se vám představila. Jmenuji se Mirka Bělohlávková a jsem zakladatelkou a členkou Divadla jednoho Edy. Divadlo jednoho Edy je one-woman show, proto by se za datum vzniku dalo považovat datum mého narození. Je však záhodno říci, že jsem od mala divadlo nehrála a vlastně jsem až do 8. třídy ZŠ chtěla být ornitologem nebo učitelkou. Život měl ale jiné plány, a tak jsem po gymnáziu nastoupila na DAMU ke studiu herectví alternativního a loutkového divadla. Hrála jsem například v divadle Disk, v A studiu Rubín, v Huse na provázku. V letech 2008–2023 jsem byla v angažmá v Naivním divadle v Liberci. V současné době spolupracuji s Naivním divadlem Liberec, se studiem DAMÚZA a hraji svá představení.
Kontakt: https://jedeneda.net/
4. 7. / čtvrtek v 11.00, 13.00 a 15.00
Jeviště Divadla Karla Pippicha
50 minut / od 3 let
Hugův svět
Bábkové divadlo Bratislava, Slovensko
Autor libreta a režie: Jiří Adámek Austerlitz
Překlad, dramaturgie: Peter Galdík
Dramaturgická spolupráce: Petra Zichová
Scéna, objekty, kostýmy: Veronika Svobodová
Hudba a zvuk: Michal Cáb
Světelný design: Jan Komárek
Hrají: Michal Adam, Frederika Kašiarová, Róbert Laurinec, Margaréta Nosáľová, René Sorád, Lukáš Tandara, Ivana Lechmanová a. h.
Komorní hudebně-loutková inscenace o snění pro nejmenší děti.
Hugo se neztratil, Hugo se zatoulal. Je mu pět let a toulá se světem, i když se ze svého místa nepohnul. Svět patří Hugovi a v Hugovi je svět. Neví, kde se co stane, ale něco se určitě stane. Jednou se otočí doprava a najde radost, pak doleva a objeví strach, chvíli znuděně stojí na místě a pak vztekle skáče po jedné noze dozadu, dopředu, do stran a dozadu. Pojďte s Hugem putovat a zjistit, jaké to je jezdit na motorce, proč nemá rád vojáky a jací jsou starší bratři, unavené žáby, afričtí sloni a svérázné lišky. Hugo neplánuje a zažívá. Hugo nehledá a nachází. Zažijte s Hugem „tady a teď“ v kontaktní inscenaci plné okouzlujících zvuků a loutek, kde máte vše na dosah ruky. Včetně mimozemšťanů. Inscenace inspirovaná soukromými zápisky Huga z Pezinku, kterému v době jejich vzniku byly čtyři roky.
Podpořeno z veřejných prostředků Fondem na podporu umění.
O souboru
Bratislavské loutkové divadlo je důležitým prostorem, který své diváky nejen baví, provokuje a inspiruje, ale také jim umožňuje duchovní růst prostřednictvím divadelních a uměleckých prostředků. Základem je otevřená, flexibilní a kreativní dramaturgie, která na jedné straně reflektuje současná témata a události, společenské problémy a dobu, v níž žijeme, a tím jasně a čitelně vymezuje náš postoj. Na druhé straně se vrací ke svým kořenům – k zemité a upřímné komedii starých kočovných loutkářů, k moudrosti pohádek, k dojemnosti klaunů a k radosti ze hry.
Kontakt: www.babkovedivadlo.sk
4. 7. / čtvrtek v 10.00
Zahrada Městské knihovny
30 minut / od 6 let
V jednom lese, v jednom domku
Spolek loutkářů Vozichet – Ruda Hancvencl, Jablonec n. N.
Autor: Rudolf Hancvencl
Režie: Rudolf Hancvencl
Dramaturgie: Ivana Hancvenclová
Scéna: Ivana Hancvenclová
Hrají: Rudolf Hancvencl
V jednom lese, v jednom domku je originální a velmi ironická interpretace čtyř pohádek (Červená Karkulka, Smolíček Pacholíček, Perníková chaloupka, Budulínek). K čemu asi dospěje výchova dítěte, je-li rodič jelen? Jak to, že matka pustí vlastní dceru za babičkou přes hluboký les? Proč babička s dědečkem nechávají Budulínka celé dny doma samotného? To se dozvíte v moderní úpravě klasických pohádek pro potenciální rodiče a jejich eventuální děti.
O souboru
Spolek loutkářů Vozichet vznikl v Jablonci nad Nisou v roce 1980 jako Kubíkovo divadélko pod patronátem ZV ROH ONV. Ve své době až třicetičlenný soubor je nyní zredukován na autorskou dvojici manželů Hancvenclových. Jejich tvorba je inspirována většinou lidovými pohádkami, ale i hollywoodskou tvorbou či klasickou operou. Svými inscenacemi se snaží oslovit diváky všech generací.
Kontakt: www.rudahancvencl.cz
4. 7. / čtvrtek v 10.00, 12.00 a 14.00
Klubovna DKP
50 minut / od 8 let
Při chůzi
Alena Skálová (Missing Pages Theatre), Praha
Koncept a design: Alena Skálová
Hudba: Piotr Kuwik
Při chůzi je imerzivní inscenace určená pro dospělé a rodiče s dětmi. Diváci zhlédnou performance s objekty, která vypráví příběhy cestovatelů, chodkyň a polárníků, a poté se mohou volně pohybovat prostorem. Naleznou v něm několik stanovišť a nabídek k interaktivitě. Mohou listovat divadelní pop-up knihou s příběhem Arthura Rimbauda, zaznamenat svoje vzpomínky do mapy nebo vytvořit koláž inspirovanou jedním z citátů o chůzi. Záměrem projektu je společné sdílení a hledání, hra a tvorba.
O souboru
Missing Pages Theatre experimentuje s různými formami výtvarného divadla – kolážovou animací, předmětným a stínovým divadlem a moderní loutkovou tvorbou. Tématy jeho tvorby jsou skutečné příběhy míst a komunit, odložené předměty, literární podněty a zdánlivě bezvýznamné momenty všedního dne. Inscenace se často pohybují na pomezí imerzivního divadla nebo interaktivní instalace – nechávají diváky vstupovat do tvůrčího procesu.
Kontakt: www.alenaskalova.com
4. 7. / čtvrtek v 10.00
Scéna MED
40 minut / od 6 let
Amundsen
Loutky v nemocnici, Praha
Koncept a režie: Matyáš Míka a kol.
Scénografie: Anna Hubená a Josefína Holcová
Hudebně-dramaturgická konzultace: Markéta Labusová
Hrají: David Bolech a Kryštof Míka
Kudy vede cesta k tvému pólu?
Vzrušující závod o dobytí poslední neznámé končiny země. Stalo se vám někdy, že jste chtěli být prostě první? Nejlepší? Vytřít všem zrak? Roald se vydává na cestu a je, jak se patří cílevědomý. Ale co, když jeho cíl leží úplně jinde, než si kdy myslel?
O souboru
Spolek LOUTKY V NEMOCNICI se věnuje práci na poli dramaterapie a rozvíjí spektrum aktivit v oblasti psychosociální péče. Již devatenáct let se zasazuje o ulehčení pobytu dětí a dříve narozených v nemocnicích, léčebnách a hospicích. Každý rok realizuje více než 1200 návštěv zdravotnických zařízení. Loutky v nemocnici dokážou při svých návštěvách vyčarovat úsměv na tvářích pacientů, jejich blízkých i zdravotnického personálu, pomohou zahnat smutek po domově, na chvíli zapomenout na bolest a trápení. Jevištěm se někdy může stát třeba i nemocniční postýlka a jindy se loutky zase stávají přímo součástí léčebného procesu. Aktivit spolku se účastní 30 českých profesionálních loutkoherců a muzikantů. Uměleckou vedoucí souboru je Marka Míková.
Kontakt: https://www.loutkyvnemocnici.cz/
4. 7. / čtvrtek ve 14.00
Scéna MED
45 minut / od 6 let
Brouček
Divadlo Lokvar, Praha
Režie a dramatizace: Peter Varga
Scéna a loutky: Bára Hubená
Hudba: Filip Homola
Hrají: Markéta Pellarová a Peter Varga
A byl podzim a zima a pak bylo jaro. Všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ti chrousti tolik hučeli, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci – ti se toho nacvrčeli!
Brouček, náš velký malý hrdina, zažívá největší dobrodružství svého brouččího života. S Beruškou jsou kamarádi. Maminka s tatínkem mu drží pěsti a kmotřička s Janinkou z dálky dohlížejí. A možná přiletí i žluna!
O souboru:
Jsme spolužáci z KALD DAMU a dlouholetí spoluhráči nejdříve z Dejvického divadla, poté z Divadla v Dlouhé, nyní na volné noze. Po letech převážně činoherního divadla se nám zastesklo po loutkách, a tak jsme v roce 2002, kdy naše domovská scéna byla pod vodou, založili LokVar. Zakládajícími členy jsou Ivana LOKajová a Peter VARga, postupně jsme se rozrostli o Martina Velikého, Markétu Pellarovou a Pavla Tesaře. Stálý tým tvoří režiséři A. Goldflam, M. Homolová, autor hudby M. Potoček a hlavně naše dvorní výtvarnice, autorka všech výprav Bára Hubená.
Kontakt: https://lokvar.cz/
4. 7. / čtvrtek ve 14.00
Za Divadlem Karla Pippicha
120 minut / od 3 let
Loutkářská pouť
Ukázky práce seminářů a v 16.00 zakončení festivalu s vyhlášením výsledků.