Soubory v hlavním programu

Čmukaři, Turnov
Kašpárek to zařídí (38'/ 3+)

Komedie vychází z příběhů o Kašpárkovi, který vše s veselostí zařídí, aniž by se o to moc snažil.

Režie: Jaroslav Ipser
Scénografie: Jaroslav Ipser
Loutky: Jaroslav Ipser
Kostýmy: Romana Zemenová, Daniela Weissová
Hrají: Jaroslav Ipser

O souboru: Loutkářský soubor Čmukaři vznikl v roce 1976. V průběhu let se mu podařilo stvořit několik skvělých inscenací i několik propadáků, zúčastnit se mnohonásobně Loutkářských Chrudimí i Jiráskových Hronovů, cestovat doma i v cizině. Sehraje průměrně padesát představení za rok. K hraní používá dle potřeb všech druhů loutek.

Kontakt: Jaroslav Ipser cmukari@tiscali.cz

 

120dB, ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř
Cik! (20'/6+)

Vizuální a zvuková adaptace inspirovaná knihou Cikáda. „Úředník zapisovat data...“ Cikáda tráví pod zemí v podobě nevzhledné nymfy až sedmnáct let. Potom zamíří ke světlu a vyleze na nejbližší strom…

Režie: Jarka Holasová a soubor
Scénografie: soubor
Loutky: soubor
Hudba: Barbora Maksymovová
Hrají: Karolína Novotná a Barbora Maksymovová

O souboru: Zdánlivě nový soubor, Kája s Bárou svou spolupráci potřebovaly pojmenovat, dva meotary, obrazy a zvuky.

Kontakt: Jaroslava Holasová, jarka.holasova@seznam.cz

 

Akolektiv Helmut, Praha
S čaganem lamag nohy (70'/12+)

Dokumentárně-divadelní inscenaci S čaganem lamag nohy připravil Akolektiv Helmut v rámci terénního výzkumu v beskydských horách. Uprostřed divoké přírody se za průletu komety probouzí partyzáni, zbojníci, myslivci, medvědi i turisté, aby se setkali napříč časem, prostorem.

Režie: Akolektiv Helmut
Scénografie: Akolektiv Helmut
Loutky: Jiří Helcel, Oskar Helcel
Hudba: Adam Kratochvíl
Hrají: Eliška Raiterová, Oskar Helcel, Adam Kratochvíl, Hynek Tajovský, Tomáš Blatný

O souboru: Akolektiv Helmut je pětičlenné uskupení, jehož společná práce osciluje na pomezí autorské tragédie a mysteriózní šarády. Vyznačuje se smyslem pro podivno, nespoutaným humorem a delikátně vylouhovaným nevkusem.

Kontakt: Tomáš Blatný, tomblatny@seznam.cz 

 

Reservé, ZUŠ F. L. Gassmanna, Most
Malála (35'/10+)

Pakistán. Škola. Vzdělání. Dívky. Škola. Tálibán. Střelba. Zákaz. Škola.
"Víš Džání, v Afghánistánu, kde vládne Talibán, to mají ženy ještě horší. Vypálili tam dívčí školy a ženy musí nosit burku. Chodí zahalené od hlavy až k patě jen s malým obdélníčkem průhledné látky přes oči. Nemohou se nahlas smát, lakovat si nehty a mlátí je za to, když vyjdou ven bez mužského příbuzného. Neboj, já budu naši svobodu bránit. Jenom nepřestávej snít."

Režie: Pavel Skála
Dramaturgická úprava: Pavel Skála a Veronika Bíbová
Scénografie: Veronika Bíbová a kolektiv souboru
Hrají: Veronika Fojtíková, Veronika Bíbová, Kateřina Bíbová, David Stejskal, Ema Vlasáková, Natálie Tomíčková, Lucie Běhavá,

O souboru: Reservé spolu funguje několik let, do let předchozích se převážně věnoval autorskému divadlu. Letos přijal výzvu zdramatizovat příběh Malály. Soubor se obměňuje a zkouší nové cesty.

Kontakt: Pavel Skála, pavel.skala@premosteni.eu

 

Bažantova loutkářská družina z Poniklé
Černý kocour (25'/15+)

Černý kocour Pluto určitě není tím domácím mazlíčkem, ke kterému byste se měli chovat hrubě. Meotarové převyprávění slavné hororové povídky o jednom nešťastném chovateli.

Režie, loutky, hrají: Tomáš Hájek

O souboru: Bažantova loutkářská družina se pokouší o pimprlové divadlo od roku 2009, přičemž se postupně veškeré naše snažení smrsklo na hry jednoho herce za užití školního zpětného projektoru - meotaru. Je to tak trochu z nouze ctnost, papírky a fólie vystříhá a pokreslí i náš principál, který by jinak své dvě levé ruce sotva k nějakému složitějšímu dílu přiložil.
V letech 2017 a 2019 uspořádala Bažantova loutkářská družina v Poniklé samozvanou národní přehlídku stínového divadla Budiž stín!, na první říjnový víkend 2021 ohlašujeme třetí ročník.

Kontakt: Tomáš Hájek, hajecek@seznam.cz

 

Loutkové divadlo V Boudě, Plzeň 
O zakleté holubičce (55'/5+)

Knihovny jsou plné knih a knihy plné příběhů. Právě jeden z nich ožívá přímo v M - klubu městské knihovny ve Skvrňanech a ve fantazii holčičky Štěpánky. Ten příběh vypráví o kouzelném stromě v tajemném koutě královské zahrady, o strastiplné cestě prince za láskou svého srdce, o podlých a zákeřných intrikách a o přátelství a umění odpouštět. Princ, čerti, ježibaba, princezna, ti všichni svedou boj dobra se zlem v nekonečné říši dětské fantazie.

Režie: Tomáš J. Reš
Scéna: soubor
Loutky: Fundus a Kateřina Stejskalová
Hudba: Veronika Šotová, Martin ,,Sádlo“ Barůšek
Hrají: Václav Korda, Štěpánka Fládrová, Kateřina Fládrová, Zdena Jerešová, Radka Vaňková j.h., Alena Fialová, Jiří Fiala, Miroslav Hartmann

O souboru: Jsme neprofesionální loutkářský soubor působící v Plzni od svého založení v roce 1928 s nedobrovolnou přestávkou v období II. světové války, v roce 1947 jsme svoji činnost obnovili a aktivně pokračujeme dodnes.
Zaměřujeme se převážně na inscenování tradičních her českých autorů. Realizace těchto her je prováděna klasickým způsobem iluzivního divadla v historických kulisách s historickými marionetami na nitích.

Kontakt: Jiří Fiala, kasparek@vboude.com

 

Loutkářský spolek Před Branou, Rakovník
Jak Jíra z Roztok si hrad Krakovec vystavět nechal... (45'/6+)

„Jak Jíra z Roztok si hrad Krakovec vystavět nechal, a přitom peklo s nebem o jeho duši bojovalo.“
První a zatím jediná pověst, která byla vymyšlena pro hrad Krakovec, inspirovaná jak historií hradu Krakovec, tak jinými pověstmi. Co lze od inscenace očekávat prozrazuje už sám název.

Režie: Zdeněk Turek
Scéna: Tomáš Kapsa, Zdeněk Turek, Jiří Opat
Hrají: Tomáš Kapsa

O souboru: Soubor hraje nepřetržitě od roku 1946. Zabývá se především tradičním loutkovým divadlem, i když v posledních letech používá i kombinaci s činohrou. Ve svém repertoáru využívá snad všechny možné typy loutek vyjma loutek vodních. Soubor čítá přes třicet členů, ale v této inscenaci se představí pouze jeden z nich.

 

BROULANANŠU, Praha 
Kačenka Shingebiss (20'/4+)

Loutkové divadlo nejen pro malé diváky, o tom, jak je důležité mít radost ze života, důvěru a nemít strach.
Celé divadlo, včetně loutek, si herečky samy vyrobily a vzniklo úpravou staré indiánské legendy O kačence Shingebiss.

Režie: Radka Šubrtová
Scénografie: soubor
Hrají: Anežka Šubrtová, Meda Folprechtová

O souboru: Divadlo BROULANANŠU tvoří 2 dvanáctileté holky - kamarádky, které v roce 2018 připravily svou první inscenaci Král stromů pro školní jarmark. Po radosti z vystupování na loňské Loutkářské Chrudimi dostaly chuť tvořit a hrát dál…

Kontakt: Radka Šubrtová, radka.subrtova@seznam.cz

 

Convivium, ZUŠ F. A. Šporka, jaroměř
Erben 1862 (25'/12+)

Soubor se inspiroval národní bajkou K. J. Erbena „Král tchoř“, která poprvé vyšla v almanachu Máj v roce 1862 a Erben ji podepsal jako J. E. Miletínský. „Bývaly prý v Čechách někdy časy, ale je tomu už dávno…“

Režie: Jarka Holasová a soubor
Scéna, kostýmy: soubor
Hrají: Jan Kosejk, Karolína Novotná, Veronika Brožková, Kamila Šourková, Tereza Prokešová

O souboru: Convivum se vloni v létě rozpadl, aby se na podzim díky novým členkám sešel a je zpátky.

Kontakt: Jaroslava Holasová, jarka.holasova@seznam.cz

 

Střípek, Plzeň
Zlatá kniha andělů (45'/12+)

Příliš mnoho andělů - kniha povídek Petra Chudožilova nás svou specifickou poetikou, humorem, nadsázkou, laskavostí a barevností potěšila a inspirovala natolik, že jsme se pokusili o divadelní interpretaci některých z nich. Vznikla scénická koláž kombinující mluvené slovo, loutkářské a herecké akce, hudbu, zpěv a projekci. Jednoduché příběhy ozvláštněné špetkou kouzla hrajeme pro potěšení, pobavení, zamyšlení, ... sebe i diváků.

Režie: František Kaska, Šárka Chvalová
Scénografie: Jiří Kizman, Bára Mládová
Loutky: Jiří Kizman
Hudba: Tereza Stupková, František Kaska
Hrají: Šárka Chvalová a František Kaska

O souboru: Divadlo Střípek funguje ve světě amatérského divadla již desítky let. V poslední době pracuje menší skupina, jejímž základem je Šárka Chvalová a František Kaska, další se pak občas připojují ke hraní či pomáhají jinak. Máme za sebou inscenace Bílobílý svět (založené na textech Daniela Heviera) a autorskou pohádku O koblížkách. K nejnovější inscenaci, na které střídavě pracujeme a nepracujeme již třetí rok, jsme přizvali kolegyni z gymnázia a skvělou muzikantku Terezku Stupkovou a mladé plzeňské výtvarníky Jirku Kizmana a Báru Mládovou.

Kontakt: František Kaska, frantisek.kaska@krizik.eu

 

Vozichet, Jablonec nad Nisou
O zvířátkách (30'/6+)

Veselý příběh z farmy zvířat, které ale hrozí válka s mloky a jedinou naději na její odvrácení představují pejsek a kočička.

Režie: Rudolf Hancvencl
Scéna a loutky: Ivana Hancvenclová
Hrají: Rudolf Hancvencl

O souboru: Jablonecký soubor loutkářů, který je v současnosti zredukován na tvůrčí duo manželů Hancvenclových, letos slaví 40 let své existence.

Kontakt: Rudolf Hancvencl, rudanevole@seznam.cz